Back

Başarılı Bir Web Site Neler İçerir? Web Site Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Markanızı tanıtmak söz konusu olduğunda, kurumsal bir İzmir web sitesi; markanıza yapılan ilk ve zorunlu gerekliliktir. Evet, sosyal medya yönetimi de pek çok şey sunar ama özellikle Instagram algoritmaları kullanıcılara ilgili diğer rakip sayfaları da tavsiye eder. Böylece rakipleriniz, hedef kitlenizin cihazlarının ekranında profilinizin yanında aynı anda görünür. Ne kadar güzel, değil mi!

Bu, bir web sitesi ile bir sosyal medya platformu arasındaki farkı en iyi şekilde gösteren şeydir.

Oysa potansiyel bir müşteri web sitenizi tıkladığında, yalnızca markanıza odaklanır ve size ait bir web sitesi, müşterinizin dikkatini bir rakibin profiline çekmek için hiçbir şey yapmaz.

Web Siteniz Başarılı Değilse(!) Ne Olur?

Potansiyel müşteriyi web sitenize çekmek için en zorlu adımı başardınız ve anahtar kelimeler üzerinden sizleri bulmalarını sağladınız. Ve o müşteri, istatistiklere göre 10 saniye içinde sayfanızdan ayrıldı. Bundan daha hayal kırıklığı yaratan bir şey düşünebiliyor musunuz?

Aşağıdaki ipuçları, ziyaretçilerin web sitenizde vakit geçirmelerini ve sizler için potansiyel müşterilere dönüşmelerini sağlamanıza yardımcı olabilir.

1- “Hakkımızda” İçeriği

Gerçekten özenle yazıldığında, Hakkımızda yazısı; Tarihçe, Değerleriniz, Vizyon ve Misyonunuz hakkında bilgi verdiği ve ziyaretçiyi etkilediği için kesinlikle bir web sitesinin en önemli parçasıdır.

Mesajınızın içeriğine ve etkisine bağlı olarak, ziyaretçiler şirketinizle ilgilenip ilgilenmeme eğilimindedir.

Hakkımızda, daha kapsamlı bir içeriğe sahip ayrı bir sayfa olmanın yanı sıra, ziyaretçileri ağırlamak ve doğru yerde olduklarından emin olmak için ana sayfada da özet şekilde yer almalıdır. Bu sayede işletmenizin genel faaliyeti hakkında kısa bir bilgi verebilirsiniz.

2- Profesyonel ve Çekici Tasarım

Sıkıcı standart şablonlarla karşılaştırıldığında, profesyonel ve çekici bir tasarım, ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlar ve işletmenizin ayrıntılara, stile, görünüme ve marka itibarına önem verdiğini hissettirdiği için onlarda iyi bir izlenim bırakır.

Bu aynı zamanda potansiyel müşterilere şirketiniz için güvenilirlik sağlar.

Örneğin markanızın renklerine ve mesajınıza uygun renk şemaları, insanlar üzerinde akılda kalıcı bir izlenim yaratır. Bu sayede hem kendinizi doğru tanıtmış olursunuz, hem de rakipleriniz arasında sizi ayırt etmelerine olanak tanırsınız.

Kurumsal Kimlik hizmetimizin de bir parçası olan bu hizmet; logo tasarımında  kullanılan renk paletinin, İzmir web sitesinin light ve dark formalarda birebir uyumlu renk kodlarının kullanılmasıyla dahi ilgilidir. Kurumsal Kimlik; logo tasarımı, brand quideline, kartvizit, mail imzası, katalog tasarımı, antetli kağıt tasarımı gibi pek çok kapsamlı iş kolunda uyumlu ve tam bir kimlik imajı yaratır.

3-Mobil uyumlu

İnternet ortamında bilgiye ulaşmak isteyen kişilerin cep telefonlarını ceplerinden çıkarıp birkaç tıkla arama yaptığını hepimiz biliyoruz.

Bir masada oturmaktan, bilgisayarlarını açmaktan, bilgisayarları kullanıma hazır olana kadar beklemekten rahatsız olmuyorlar. Çağ, mobil cihazların çağı! İzmir web tasarım, izmir web sitesi söz konusu olduğunda da mobil uyumlu web tasarım süreçlerinde responsive premium temalarımızla hizmet sunuyoruz.

Hal böyle olunca farklı cihazlarda çalışmayan bir İzmir web sitesine sahip olmak gerçekçi bir seçenek değil. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmını kesinlikle kaybedersiniz.

2021’de küresel mobil trafik %56 idi ve bu cihazların kullanımı daha pratik olduğu ve UI ve UX her zamankinden daha önemli olduğu için açıkça büyüyor.

Gün içerisinde bilgi aramak için cep telefonunuzu mu yoksa bilgisayarınızı mı kullanıyorsunuz?

4- Navigasyon & Modül Yerleşimi

Profesyonel, etkileşime açık ve mobil uyumlu bir web tasarıma ek olarak, web sitenizin, insanların web sitenizde her cihazda kolayca gezinmesine olanak tanıyan kolay bir gezinme yöntemine ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, web siteniz ne kadar harika görünürse görünsün, aradıklarını bulamazlarsa, bir daha geri dönmemek üzere web sitenizi terk edeceklerdir.

Sektörünüzde bir işletme sahibi olarak, hedef kitlenizin ne tür bilgiler aradığını tahmin edebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics ve Semrush veya Ahrefs gibi araçları kullanarak popüler trend arama kelimelerini de kolayca öğrenebilirsiniz.

Kitlenizin daha fazla ilgileneceği verilere sahip olarak, müşteri odaklı bir gezinme oluşturun.

5- CTA

Yukarıdaki tüm özelliklerden sonra artık gerçekten profesyonel bir web siteniz var. Şimdi ne olacak?

Yukarıda yapılan her şeyin ziyaretçileri web sitenizde tutmak için olduğunu bilmek çok önemli, ancak ziyaretçileri harekete geçirmediği sürece; müşterilerinizi tasarım ajansınıza kazandıran iyi görünümlü bir İzmir web sitesi olarak kalır.

Tasarımın da önemli bir parçası olan CTA ile müşterilerinizi harekete geçirmenin şimdi tam zamanı. CTA Nedir?

CTA; Call to Action! Harekete Geçirici Eylem modülleri ile sitenizi beslemeniz gerekir. CTA’larınızı web sitenize yerleştirin, ancak bunların zar zor görünür; bulunması zor yerlerde olmadığına emin olun. CTA Örnekleri nelerdir; Bizlere Ulaşın, Katalogumuzu İnceleyin, Yerimizde Ziyaret Edin, Form Bırakın, WP ile Ulaşın, Numara Bırakın Sizi Arayalım gibi anlık aksiyonlardan bahsediyoruz elbette.

Bunlar, kitlenizin yapmasını istediğiniz herhangi bir şey olabilir:

“Şimdi E-posta Gönder”, her işte en yaygın CTA’dır. Özellikle uluslararası ticarette tarafların aynı dili konuşmaması yazılı olarak iletişim kurmayı kolaylaştırır.

“Fiyat Sor” Özellik seçeneklerinden bir form oluşturabilirsiniz ve müşteri adayı formu doldurduğunda daha spesifik bir fiyat vermek kolaylaşır. Veya doğrudan ilgilenen kişiyle iletişime geçebilirsiniz.

“Kataloğu İndirin” Müşteri adayının e-posta adresi karşılığında kataloğunuzu teslim edebilirsiniz. Böylece ürünlerinizi detaylı bir şekilde kontrol ederek ikinize de zaman kazandırır.

6- Sosyal Medya Linkleri

Tweet atmak, video, kısa film, makara, fotoğraf, güncelleme vb. paylaşmak gibi sosyal medyada olduğu gibi web sitenizde etkili bir şekilde kullanamayacağınız şeyler var.

Bu nedenle, sosyal medya hesaplarınızı web sitenizde ve bunun tersini paylaşmak, etkileşimi artıracak ve insanların sizi daha iyi tanımasını sağlayacaktır.

Sosyal medyanın gücünü asla göz ardı etmeyin.

7 – Blog

SEO; kaçınılmaz bir zorunluluk! Sizi sektörünüzde bir marka lideri, başvurulacak bir kaynak ve güvenilir bir marka yapma gücüne sahiptir. SEO ile Organik Büyüme sağlayarak uzun vadede alanınızla ilgili hizmet veya ürün arayan müşterilerin önüne araştırdıkları alanda organik olarak çıkmaya başlarsınız.

SEO; potansiyel gücüne rağmen, işletmeler tarafından inanılmaz bir şekilde en az tercih edilen pazarlama kanallarından biridir.

Harika blog yazıları yazmanın ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum, ancak bu aynı zamanda doldurulması gereken bir boşluk olduğu anlamına geliyor. Bunu yaparsanız, Google sıralamanız yükselir. Yukarıdaki faydalardan bahsetmiyorum bile.

Optinmonster’a göre :

 1. Blog yazan şirketler, web sitelerine %97 daha fazla tıklama alıyor.

 2. Bloglar, çevrimiçi bilgi toplamak için en güvenilir 5. kaynak olarak derecelendirilmiştir.

Organik SEO hizmetlerimizi incelemek isterseniz; aylık, yıllık olarak sunduğumuz SEO Paketlerimizi detaylı görebilirsiniz.

8 – Güvenlik

SSL şifreli bir web sitesine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak artık bir klişe! Her şeyden önce Google, http:// olan web sitelerini tehdit olarak tanıtıyor ve https:// web sitelerine sıralamalarda bir artış sağlıyor.

Ayrıca, http:// web siteleri kullanıcılara olan güveni engelleyen bir uyarı sayfası çıkarıyor. Günün sonunda, işletmelerin nihai hedefi güven oluşturmak ve satmaktır. Http:// hiç yardımcı olmuyor.

Bizler tüm web tasarım hizmetlerimizde ve yıllık yenileme süreçlerinde müşterilerimize bu hizmeti zorunlu bir hediye olarak sunuyoruz. 🙂 İzmir Web sitesi hizmetlerimizi yakından incele! 

9 – Kullanışlı Bilgi

Bir web sitesinde olması gerekenler ile ilgili her şeyi açıklamaya çalıştım ancak bundan da mühimi web sitenizde alanınıza ait gerçek ve faydalı veriler olmasıdır. Böylece sizinle iletişime geçtiklerinde ne hakkında konuşacağınızı zaten bilirler. Bu şekilde, ürünlerinizi tanıtmak için zamandan tasarruf edersiniz ve ayrıntılar hakkında doğrudan konuşmaya başlarsınız.

Aşağıdaki bilgileri web sitenize eklemeyi düşünebilirsiniz:

 • Opsiyonel özellikler
 • Özelleştirilebilir parçalar ve işlevsellik
 • Özel tasarım
 • Standart ve özel ambalaj
 • Marka kullanılabilirliği
 • Ülkelerin yönetmeliklerine uygun paketleme seçenekleri
 • 20” veya 40” DC konteynerlere, palet veya sandık vb. üzerine sığacak miktar.

10 – Video

Bir şirketin üretimini, ofisini, fabrikasını, personelini ve tesislerini gösteren videolarını kim izlemek istemez ki? Bir alıcı için, ikna edici bir faktör olarak referanslar ilk sıradaysa, videolar hemen ardından gelir.

Kaynak: Pazarlama Grafikleri

Pazarlama çizelgeleri, B2B alıcının yolculuğu hakkında oldukça bilgilendirici istatistikler paylaşıyor:

Ascend2’nin yaptığı araştırmaya göre video en etkili içerik pazarlama türü ve dahası;

 • Alıcıların %93’ü videonun bir markaya güven oluşturmada önemli olduğunu bildiriyor.
 • Hemen hemen tüm alıcılar (yüzde 97) video içeriğini ve iletişimin satın alma sonrası yararlı olduğunu düşünüyor.
 • Video, sunulan diğer ürünler/hizmetler hakkında bilgi edinmek ve eğitim/işe alıştırma için satın alma sonrası aşamada en çok yardımcı olur.
 • Her 10 kişiden 8’i (%81) bir ürün veya hizmeti kullanmayı öğrenirken yazılı içerik yerine videoyu tercih ediyor.

Hizmet veya ürünlerinizle ilgili tanıtım videosu hizmetlerimizi incelemek ister misin? 

 

11 – “Bizden Haberler”

Etkinlikler düzenliyor veya katılıyorsanız, fotoğraflarını, videolarını, haberlerini, elinizde ne varsa yayınlayın.

Ne de olsa bunlar tanıtım amaçlıdır ve mümkün olan her yerde gösterilmelidir. Ticari fuarlar, sektör etkinlikleri, web seminerleri, çalıştaylar, seminerler ve sosyal sorumluluk projeleri gibi etkinlikler, markanızı hedef kitlenizin önüne çıkarmak için harikadır.

12- Hedef Pazarların Dil Eklentileri

İhracatçı olarak hedef pazarlarınız birkaç ülke ile sınırlı olsa bile tüm dünyaya hitap ediyorsunuz. Yani, her zaman farklı ülkelerden e-postalar alabilirsiniz ve büyük olasılıkla dil, uluslararası ticaretin ortak dili olan İngilizce olacaktır.

Bu nedenle, potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için web sitenizin İngilizce versiyonu bir zorunluluktur. Ayrıca hedef pazarlarınızın dillerinin web sitenizde bulunması da size rekabet avantajı sağlayacaktır.

Bizler, sunduğumuz İzmir web tasarım hizmetlerimizde müşterilerimizin ihtiyaç analizlerini doğru yaparak kullanması gereken dilleri de öne çıkarıyoruz.

13- Ürünlerinizi İyi Pazarlayın

Ürünlerinizi pazarlamaya gelince, teknik ayrıntıların yanı sıra, ürünlerinizin ayrıntılı olarak optimize edilmiş yüksek çözünürlüklü resimlerine ihtiyacınız olacak. Ürünlerinizi çekmek için izmir fotoğraf çekimi ve izmir tanıtım videosu hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

İşte detaylar! 

Web sitenizin geri kalanı mükemmel bir şekilde tasarlanmışken, ürünler kalitesiz olursa ne kadar tuhaf görüneceklerini hayal edebiliyor musunuz? Ve insanlar ne düşündürecekler?

14- BU

Son olarak, web siteniz, aramalarında görünerek yabancıları çekebilmesi için SEO dostu olmalıdır. Arama motorları aracılığıyla kimse sizi bulamazsa, bu hiçbir işe yaramaz.

SEO dostu bir web sitesine sahip olmak için biraz ekstra çalışmaya ihtiyacınız olacak. İşte birkaç temel ipucu;

 • Doğru anahtar kelimelerle özgün ve kaliteli içerik oluşturun
 • XML Site Haritası oluşturun
 • Başlık etiketlerinizi ve meta açıklamalarınızı optimize edin
 • Arama motorlarının sayfalarınızı taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için dahili bağlantı kullanın
 • Sayfaların yüklenme hızını iyileştirin
 • Ayrıca yukarıda açıklanan her şey!
 

admin
admin
https://dijitaldukkanim.com

Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Polikası