Back

Yandex Mail Outlook 2016 ve 2013 Kurulumu Resimli Anlatım

 

Yandex Mail Outlook 2016 ve 2013’de Kurulması ve Yapılandırılması

Kurumsal E-posta Yandex (firma alan adı uzantınızla) ya da diğer yandex uzantılı e-mail adresleri için Outlook programının 2016 ve 2013 sürümlerinde kurulumu için bir kurulum rehberi düzenledik. Sizlere sağlamış olduğumuz Yandex Mail hesaplarının Outlook için IMAP ve POP3 olarak kurulumunu yapabilirsiniz. Yandex e-posta programlarına kurulum için IMAP protokolü önermektedir. Çünkü bunun için uygun geniş kota imkanları da sunulmaktadır. Siz de e-postaları Yandex sunucularında depolayıp, istediğiniz yerde istediğiniz cihazla aynı e-posta kutusuna ulaşıp iletilerinizi görmek ve hesabınızı kullanmak istiyorsanız IMAP protokolü kullanın. Yazımızda 2 protokol de anlatılmıştır. Dilediğiniz şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Protokoller için bilmeniz gereken önemli detay IMAP protokolü mail yedekleriniz bilgisayarınızda saklamaz. Yani hesabınızın kurulu olduğu Outlook bilgisayarınızdan silindiği takdirde Outlook içerisindeki maillerde silinir. Kurulum için hazırsanız başlayalım…

1.Outlook Ana Ekranı

Karşınıza gelen ana ekranda sol üstte bulunan dosya sekmesine tıklayın.

 

2. Hesap Bilgileri

Hesap Bilgileri ekranında yer alan Hesap Ekle’ye tıklayın.

 

3. Otomatik Hesap Kurulumu

Karşınıza açılan sayfadan Otomatik hesap kurulumu ekranından el ile kurulumu seçip ileri’ye tıklayın.

4. Hizmet Seç

Hizmet seç ekranından POP veya IMAP seçeneğini seçin ve ileriye tıklayın.

5. IMAP veya POP3 Hesap Ayarları

IMAP ve POP Hesap Ayarları ekranında görüldüğü gibi bilgileri doldurunuz ve diğer ayarlar’a tıklayınız. Hangi hesap türünü kuracaksanız sadece onunla ilgili sunucu bilgilerini gireceksiniz.

Eğer ilk kez YANDEX hesap kuracaksanız IMAP tercih etmelisiniz. YANDEX her hesap için sınırsız kota sunmaktadır. Dolayısıyla POP3 protokol kullanarak iletilerinizi sunucudan indirip, bilgisayarda depolamak ve sonrada sunucudan silmek zorunda değilsiniz. IMAP protokol ile aynı e-posta kutunuza, düzenlediğiniz aynı klasör yapınızla, ofisten, diz üstü bilgisayardan, cepten ulaşabilirsiniz. Ama sakın unutmayın, bir e-maili herhangi bir cihazdan sildiğinizde sunucudan silmiş ve her cihazdan silmiş olursunuz.

YANDEX’İ IMAP TÜRÜNDE KURACAKSANIZ:

 • gelen posta sunucusu: imap.yandex.com.tr
 • giden posta sunucusu: smtp.yandex.com.tr

YANDEX’İ POP3 TÜRÜNDE KURACAKSANIZ:

 • gelen posta sunucusu: pop.yandex.com.tr
 • giden posta sunucusu: smtp.yandex.com.tr

KULLANICI BİLGİLERİ;

 • Adınız: Birine e-mail gönderdiğinizde karşı tarafta görünecek olan Adınızı Soyadınızı yazın.
 • E-Posta Adresi: Kurduğunuz e-mail adresini yazın. Kurumsal Yandex kullanıcıları email@alanadiniz.com, normal yandex hesaplar email@yandex.com.tr yazmalıdır.

OTURUM AÇMA BİLGİLERİ;

 • Kullanıcı Adı: E-mail adresinizin tamamını yazın.
 • Parola: Şifrenizi yazın, sürekli parola girmemek için parolayı anımsamayı seçili hale getirin .

daha sonra diğer ayarlar düğmesine tıklayın.

6. Giden Sunucu Kimlik Doğrulama

Diğer ayarlara tıkladıktan sonra, Giden sunucusunun kimlik doğrulaması gerektirdiğini “Giden Sunucu” sekmesinden bildirmelisiniz. Çoğunlukla gözden kaçan bu ayar yüzünden e-mail geliyor ama gitmiyor şeklinde dile getirdiğimiz sorunu yaşarız, yani e-mail gönderemeyiz.

7. Gelişmiş Sekmesi

5. alanda IMAP türünü seçtiyseniz ilgili alanları aşağıdaki şekilde doldurmanız büyük önem arz etmektedir. Bu alanı dikkatle doldurunuz.

YANDEX IMAP BAĞLANTI NOKTALARI (PORT NUMARALARI):

 • gelenposta sunucusu: ssl aktif, port 993
 • gidenposta sunucusu:ssl aktif, port 465

 

5. alanda POP3 türünü seçtiyseniz ilgili alanları aşağıdaki şekilde doldurmanız büyük önem arz etmektedir. Bu alanı dikkatle doldurunuz.

YANDEX’İ POP3 KURACAKSANIZ:

 • gelen posta sunucusu: pop.yandex.com.tr
 • giden posta sunucusu: smtp.yandex.com.tr

8. Ayarlar Tamamlandı Şimdi Test Aşaması

Gelişmiş sekmesinden sonra TAMAM dediğinizde bu ekrana tekrar gelirsiniz, şimdi İLERİ’ye tıkladığınızda hesap ayarlarınızın sınaması yapılacak ve kurulum tamamlanacaktır.

9. Hesap Ayarları Sınanıyor

Test işlemi başarılı ile tamamlandıktan sonra kapat deyip kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Eğer bu aşamada hata alırsanız her aşamadaki bilgileri doğru girdiğinizden ve size IMAP ile e-mail hesaplarınızın kullanımına izin verildiğinden emin olunuz. Bazı e-mail servisleri her protokolün ve hesap türünün kullanımına izin vermeyebilir.

10. Kurulum Tamamlandı

Outlook kurulumunu bitirdiniz. Eğer başka hesap eklemek istemiyorsanız son diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu arada Outlook ile birden fazla e-mail hesabını aynı anda kullanabilirsiniz. Üstelik bazılarını IMAP bazılarını da POP3 hesap türlerinde kurabilme şansınız da var.

Tüm adımları dikkatle yaptığınız halde yine de adımlarda sorun yaşadıysanız buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

admin
admin
https://dijitaldukkanim.com

Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Polikası